Jak osusza się różne rodzaje hydroizolacji i kiedy jest to konieczne?
- Szczegóły
Uszkodzenie hydroizolacji prowadzi zwykle do zawilgocenia budynku, które w zależności od rodzaju podłoża i panujących warunków może prowadzić nawet do poważnego naruszenia jego stabilności. Woda podciągana kapilarnie, przesiąkająca przez mury lub wsiąkająca w porowate materiały budowlane w wyniku awarii wodno-kanalizacyjnej, podtopienia albo zalania prowadzi do postępujących zniszczeń, tworzy również warunki do rozwoju grzybów i pleśni. Sposobem na pozbycie się wilgoci jest osuszenie budynku. Przekonajmy się, w jaki sposób można to zrobić.
Stosowanie osuszaczy powietrza
Naturalną metodą pozbywania się wilgoci jest zapewnienie odpowiedniego przepływu suchego powietrza o podwyższonej temperaturze, które wchłania nadmiar wody z powierzchni mokrych przegród budowlanych i pozwala na jej odparowywanie. Proces tego rodzaju jest jednak długotrwały i nieskuteczny, jeśli ilość zgromadzonej wody jest duża, a grubość murów znaczna. Usuwanie wilgoci można znacznie przyspieszyć, korzystając z odpowiednich urządzeń. W zależności od sytuacji można wykorzystać osuszacze adsorpcyjne lub kondensacyjne. W pierwszym przypadku woda usuwana jest z powietrza znajdującego się w pomieszczeniach dzięki użyciu substancji wchłaniającej wilgoć, np. żelu krzemionkowego, w drugim za sprawą skraplania się wody z użyciem sprężarki lub tzw. ogniwa Peltiera, czyli dwóch powierzchni o różnej temperaturze.
Nieinwazyjne metody osuszania murów
Pozbywanie się wilgoci może też być prowadzone przy użyciu bardziej złożonych technicznie metod, które nie wymagają jednak ingerencji w samą konstrukcję. Wśród nich znajduje się osuszanie przy wykorzystaniu elektroosmozy, która odwraca naturalne zjawisko podciągania kapilarnego, sprawiając, że za sprawą odwrócenia polaryzacji woda jest wypychana poza przegrodę budowlaną. Innym sposobem będzie zastosowanie promieniowania mikrofalowego, które wywołuje szybkie drgania cząsteczek wody i w efekcie ich odparowanie. Zbliżone efekty daje osuszanie podczerwienią, które także powoduje parowanie wody i jej transport poza mur.